top of page
IMG_20210228_103727.jpg

Križni put

 
Da je Marjan bio hodočasničko mjesto svjedoče njegove brojne crkvice od kojih mnoge, nažalost, nisu sačuvane.
Marjan su Splićani zvali i  Kyrie eleison, prihvaćali su ga kao Kalvariju, pa stoga  ne začuđuje što su podigli svetište Gospi Žalosnoj.
Križni put, 20.3.1997 Slobodna dalmacija
Križni put, 20.3.1997 Slobodna dalmacija
 
Običaj je bio da se na prvi marčin petak (prvi petak u ožujku) ide rano u jutro ili poslije podne na hodočašće na Marjan. Taj su običaj osobito poštovali Veli Varoš, Manuš, Lučac i Dobri.
Na Marjan se išlo na zavjet Gospi od Sedam Žalosti i na oprost grijeha počinjenih u pokladno doba. Išlo se i u ostale petke mjeseca ožujka pa su se  hodočašća odvijala na marčane petke.
Danas se na marčane petke redovito održava sveta misa ispred Gospice. Na hodočašća su išla najčešće žene i djeca, a muškarci malo rjeđe jer su radili u polju.  Posljednjeg petka uoči Cvjetnice se još uvijek održava, kao i nekoć,  Križni put koji se u narodu tradicionalno zove od Gospe do Gospe jer je prije polazio od velovaroške Gospe od Soca, a danas se ustalio običaj da se kreće od crkve sv. Frane.
Prvi marčin petak,04.3.1927, Jadranska p
 
Svećenik nosi križ na svojim ramenima do Šperuna , nekada starog  ribarskoga predjela Splita, gdje ga  predaje puku na put dugačak više kilometara.
Prolazeći preko marjanskih crkvica u  Velom Varošu, do prve Vidilice, pa južnim padinama Marjana do Kašjuna, vjernici  se izmjenjuju predmoleći postaje i noseći križ. Ispred marjanske Gospice završava Križni put i održava se euharistijsko slavlje.
Put križa, 01.4.1993, Slobodna dalmacija
Put križa, 01.4.1993, Slobodna dalmacija
bottom of page